اعلام ساخت یا کشف دارو قبل از کسب مجوز سازمان غذا و دارو تخلف است

اعلام ساخت یا کشف دارو قبل از کسب مجوز سازمان غذا و دارو تخلف است

[ad_1]

رئیس کارگروه اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت بیان کرد: هر کدام از پژوهشگران کشور در هر کدام از دانشگاه‌ها اگر قبل از کسب مجوز سازمان غذا و دارو ادعای کشف دارو یا واکسن کنند، مرتکب تخلف پژوهشی شده‌اند و کمیته‌های اخلاق در پژوهش‌ دانشگاه‌ها موظفند به این تخلفات رسیدگی کنند.

به گزارش پایگاه خبری تیترنیوز، دکتر احسان شمسی گوشکی ، اظهار کرد: اصولا ساخت یک دارو یا واکسن، یک  فاز پژوهشی دارد که توسط دانشمندان، پزشکان و محققان مختلف انجام می شود تا به مرحله‌ای برسد که به عنوان یک دارو یا واکسن وارد بازار شود. نکته‌ی بسیار مهمی که باید به آن توجه کرد این است که هر کشوری یک نهادی دارد که پژوهش ها، داده ها و اطلاعات را بررسی می کند.

 وی افزود: هنگامی که کسی ادعا می کند دارویی را ساخته یا واکسنی را کشف کرده، این نهاد که به آن رگولاتور می‌گویند، این ادعا را بررسی می کند و سپس این نهاد به دارو یا واکسن مجوز می دهد. در ایران، این نهاد، سازمان غذا و دارو است که بخشی از وزارت بهداشت  و در واقع بخشی از حاکمیت است که از حقوق مردم دفاع می کند. این نهاد وظیفه دارد از عرضه ی دارو یا واکسنی که ایمنی بخشی آن تایید نشده است جلوگیری کند.

عضو کمیته ملی واکسن کووید-۱۹ با تاکید بر این که اعلام کشف هر نوع واکسن یا دارو بدون اخذ مجوز رسمی سازمان غذا و دارو غیراخلاقی و غیرقانونی است، اظهار کرد: هرکس محصولی را که مجوز سازمان غذا و دارو را ندارد به عنوان دارو در اختیار مردم بگذارد خلاف قانون کشور عمل کرده است. مردم باید بدانند تنها اثربخشی و ایمنی موادی قطعی شده  که توسط سازمان غذا و دارو به آن مجوز داده شود.

دبیر کارگروه اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: هر کدام از پژوهشگران کشور در هر کدام از دانشگاه‌ها اگر قبل از کسب مجوز سازمان غذا و دارو ادعای کشف دارو یا واکسن کنند، مرتکب تخلف پژوهشی شده‌اند و کمیته‌های اخلاق در پژوهش‌ دانشگاه‌ها موظفند به این تخلفات رسیدگی کنند. تمام ادعاهایی که تاکنون در خصوص داروی کرونا بیان شده است به جز داروهایی که از سازمان غذا و دارو مجوز گرفته باشند، ادعاهایی اثبات نشده است و ممکن است ذهن مردم را از مسیر اصلی منحرف کند. با این ادعاها ممکن است مردم فرض کنند در اثر مصرف یک ماده در برابر کرونا ایمن شده‌اند. فرقی هم ندارد که ماده گیاهی باشد یا شیمیایی، سنتی باشد یا غیر سنتی.

وی در پاسخ به پرسشی درباره اسامی و جزئیات این داروها گفت: لیست داروهایی که مجوز وزارت بهداشت را می‌گیرند کاملا مشخص است . این داروها شماره دارند و مردم می‌توانند به فهرست آن‌ها دسترسی داشته باشند. این داروها در داروخانه‌ها فروخته می‌شوند و نشان سازمان غذا و دارو بر روی آن‌ها وجود دارد.

دبیر مرکز تحقیقات اخلاق و تاریخ پزشکی با بیان این که «اصطلاح دارو فقط برای موادی به کار می‌رود که از سازمان غذا و دارو مجوز گرفته باشد» گفت: مردم آزادند به عطاری‌ها مراجعه کنند و هر چه می‌خواهند مصرف کنند اما کسی حق ندارد از عنوان دارو بدون مجوز نهاد رسمی کشور استفاده کند. علاوه بر آن، مردم باید با حقوق خود آشنا باشند و با سودجویی افراد در معرفی فرآورده‌هایی که مجوز سازمان غذا و دارو ندارند مقابله کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به لزوم اعتماد مردم به پزشکان بیان کرد: اگر مردم می‌خواهند از محصولات طب سنتی استفاده کنند، محصولاتی را انتخاب کنند که دارای مجوز از سازمان غذا و دارو است. این نهاد به تعداد زیادی از محصولات طب ستی مجوز داده است.  محصولات سنتی‌ که دارای مجوز این سازمان هستند سمی نیستند و باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل نارسایی ارگان‌های مختلف بدن مانند کبد نمی‌شود. الزاماتی که در خصوص داروهای طب سنتی وجود دارد به اندازه‌ی داروهای شیمیایی سختگیرانه نیست اما حداقل معیارهای ایمنی و سلامتی را دارد.

شمسی گوشکی در بخش دیگری از این گفت‌وگو، درباره تحقیقاتی که در خصوص کرونا در حال انجام است گفت: پژوهش‌های ما در ایران بسیار خوب در حال پیگیری است. چند تیم پژوهشی به صورت جدی در حال نزدیک شدن به ساخت واکسن هستند. فاز حیوانی مطالعات این گروه‌ها به پایان رسیده است و سازمان غذا و دارو در حال بررسی نتایج فاز حیوانی است که برای اخذ مجوز مطالعات انسانی به کمیته ملی اخلاق ارجاع داده شوند. مردم بدانند پژوهشگران مشغول فعالیت در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی هستند و نتیجه این فعالیت‌ها در اولین فرصت ممکن به مردم رسانده شود.  

وی در پایان تاکید کرد: ستاد مقابله با کرونا، کمیته‌ای علمی دارد که اعضای این کمیته با بررسی موضوعات مختلف نظرات خود را در خصوص روش‌های پیشگیری و درمان و داروها اعلام می‌کنند. در حال حاضر، رعایت فاصله اجتماعی  و زدن ماسک مهم است و همه موظف هستند که این موارد را رعایت کنند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *