بامداد ۲۷ مهر؛پایان تحریم تسلیحاتی ایران

بامداد ۲۷ مهر؛پایان تحریم تسلیحاتی ایران

[ad_1]

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار کرد: آمریکایی‌ها از اعتیاد به تحریم به جنون تحریم رسیده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تیترنیوز،سعید خطیب‌زاده در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به این سوال که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا یک روز قبل از اعمال تحریم های جدید این کشور علیه ایران از شیوع کرونا در ایران ابراز نگرانی کرده بود و گفته بود که آمریکا برای کمک به ایران در این زمینه آمادگی دارد، گفت: مواضع مقامات آمریکایی در مورد ایران به یک حالت روان پریشی رسیده است. آنها هر چه می زنند به در بسته می خورند.

وی با تاکید بر اینکه ادعاهای مقامات آمریکایی در این زمینه تبلیغاتی و نمایشی است، افزود: آنها تا به امروز نه تنها کوچکترین قدمی در این ارتباط برنداشته اند بلکه صدها قدم برعکس این فرآیند عمل کرده اند. آنها هر موقع که می خواهند اقدامی علیه ایران انجام دهند قبلش یک نمایش تبلیغاتی به راه می اندازند و مواضعی برعکس آنچه که عمل می کنند اتخاذ می‌کنند.

وی با بیان اینکه طبق نظرسنجی ها امروز بزرگترین دشمن ملت ایران، دولت آمریکا و ترامپ است، گفت: این فقط محدود به ایران نیست بلکه مردم منطقه نیز چنین نظری دارند و روزهای تلخ آمریکا به فرض رفتن ترامپ از کاخ سفید نیز به این زودی ها تمام نمی‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که آیا در سند ۲۵ ساله ایران و چین به موضوع فروش نفت ایران به چین اشاره ای شده است، خاطرنشان کرد: همانطور که پیش از این اشاره کردم سند ۲۵ ساله بین ایران و چین یک موضوع روز نیست، بلکه یک سند راهبردی و یک نقشه راه است. در ارتباط با موضوع نفت نیز به صورت روزانه بخش های مختلف در ایران در حال کار کردن هستند. با کشورهای مختلف در تماس هستند و اگر می بینید که فشار حداکثری آمریکا به آن چیزی که آنها مد نظرشان بوده است نرسیده است به خاطر این تلاش هاست. ایران نه فقط با یک کشور، بلکه با کشورهای دیگر این مسیر را جلو می برد، از جمله موضوع فروش نفت را گرچه در این مسیر سختی هایی نیز وجود دارد.

خطیب زاده همچنین در پاسخ به این سوال که به نظر می رسد بر اساس برخی از تحلیل ها ترامپ با برخی از اقدامات جنون آمیز می‌خواهد ایران را وارد یک درگیری بکند تا از این درگیری به نفع خود در انتخابات جهت کسب آرا استفاده کند، گفت: جواب ایران در برابر هر گونه اقدام آمریکا روشن است و ما اصلا محاسبه نمی کنیم که این پاسخ به نفع چه کسی در آمریکا است. ما در چارچوب سیاست های دفاعی خود عمل می‌کنیم و هر کسی با هر نیتی و تحلیلی وارد حریم امنیتی ایران شود سیلی می خورد و مهم نیست که این موضوع به نفع یا ضرر چه کسی در آمریکاست.

خطیب زاده تصریح کرد: سیاست ایران در برابر آمریکا حساب شده است و بر اساس این سیاست حساب شده بود که ایران پایگاه نظامی آمریکا در عین الاسد عراق را زد و یا آمریکایی ها جرأت نمی کنند که به تانکرهای نفتی ایران نزدیک شوند.

این دیپلمات ارشد کشورمان تاکید کرد: زبان ما خطاب به آمریکا زبان اقتدار است و نه زبان ترس کشورهای اروپایی و یا برخی از کشورهای منطقه، آنها اگر در شناخت و عکس العمل ایران در برابر هر گونه اقدامی خطای راهبردی داشته باشند با کابوس روبه‌رو خواهند شد.

وی با بیان اینکه باید به موضوع توجه داشته باشید، آنچه که این روزها از سوی برخی از مقامات آمریکایی در مورد ایران می شنوید ناشی از ترس است، افزود: پاسخ ایران در برابر هر گونه اقدامی مبتنی بر دفاع از حاکمیت و تمامیت ارضی خود خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که آیا در آستانه فرا رسیدن ۲۷ مهر ماه ظریف به برخی از کشورها جهت رایزنی برای جلوگیری از اقدامات احتمالی آمریکا در ارتباط با رفع تحریم های تسلیحاتی ایران سفر می کند یا نه؟ گفت: رایزنی های جمهوری اسلامی ایران بدون وقفه با کشورهای مختلف ادامه دارد. البته شما باید توجه داشته باشید که کرونا یک موضوع جدی است و نباید آن را سطحی دانست. کرونا دنیا را متحول کرده و این شامل رفت و آمدهای دیپلماتیک و سفرها نیز می باشد که البته در این چارچوب از مسیرهای جایگزین استفاده می شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان تاکید کرد: ۲۷ مهر ماه روزی خواهد بود که به صورت خودکار نه با رایزنی کسی تمام محرومیت های تسلیحاتی ایران طبق برجام برداشته می شود. در ۳:۳۰ بامداد ۲۷ مهرماه محدودیت های تسلیحاتی ایران طبق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت رفع می شود.

سعید خطیب‌زاده در نشست خبری‌اش همچنین گفت: در روزهای گذشته شاهد گفت‌وگوی تلفنی  وزیران امورخارجه ایران و انگلیس بودیم و دو طرف در مورد مسائل دوجانبه و فی مابین رایزنی و گفت‌وگو کردند. 

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به سفر وزیر امورخارجه کشورمان به چین گفت : ایشان ملاقات خوب و مفصلی با وزیر خارجه چین داشتند .

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با بیان اینکه وزارت خارجه  برای کمک به باشگاه‌ها و وزارت ورزش برای پیشبرد امور خود دارای آمادگی است در پاسخ به این سوال که آیا پرسپولیس  از وزارت خارجه برای پرداخت بدهی خود به برانکو درخواست کمک کرده است با بیان مطلب فوق گفت: تاکنون در این ارتباط درخواست مستقلی از وزارت ورزش  و باشگاه مورد اشاره دریافت نکرده‌ایم.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *