«تونی بلینکن» وزیر خارجه احتمالی بایدن خواهد بود

«تونی بلینکن» وزیر خارجه احتمالی بایدن خواهد بود

[ad_1]

پایگاه خبری هیل گزارش داد که تصمیم جو بایدن برای پست وزارت خارجه دولت بعدی آمریکا تقریبا نهایی شده است.

 به گزارش پایگاه خبری تیترنیوز،«جو بایدن» نامزد حزب دموکرات که تا این لحظه به طور غیررسمی رئیس‌جمهور منتخب این کشور محسوب می‌شود، تصمیم خود درباره فرد مناسب برای سمت وزیر امور خارجه گرفته و مشغول چیدن کابینه خود است.

یک منبع آگاه با این روند به وبگاه خبری «هیل» وابسته به کنگره آمریکا گفته او وزیر خارجه‌اش را انتخاب کرده و بزودی معرفی خواهد کرد.

هنوز مشخص نیست نامزد مورد نظر بایدن چه کسی است اما یک مقام دولت سابق آمریکا در گفت‌وگو با هیل تایید کرد که «تونی بلینکن»، دیپلمات کهنه‌کار و از متحدان دیرینه بایدن نامزد پیشتاز برای تصدی این سمت است.

بنابر این گزارش، در واشنگتن، بلینکن با توجه به سابقه‌اش—فرد شماره دوی وزارت خارجه، حضور در کنگره و حضور در کاخ سفید به عنوان معاون مشاور امنیت ملی اوباما– واجد شرایط‌ترین فرد برای این سمت در نظر گرفته می‌شود.

سخنگوی تیم انتقالی بایدن از تایید مشخص شدن انتخاب وی سر باز زد اما پایگاه آکسیوس برای اولین بار گزارش داد که او تصمیم خود را درباره این سمت گرفته است.

از جمله دیگر افرادی که گفته شده بایدن برای این سمت در نظر دارد، سناتور «کریس کونز»، سناتور «کریس مورفی»، «ویلیام برنز»، سفیر سابق آمریکا در روسیه و «سوزان رایس»، مشاور امنیت ملی سابق و سفیر پیشین ایالات متحده در سازمان ملل است.

بایدن پیشتر گفته بود که فرد مناسب برای تصدی وزارت خزانه‌داری را انتخاب کرده اما از ذکر نام وی خودداری کرد. او در روزهای گذشته گفت که این فرد از سوی همه عناصر حزب دموکرات از ائتلاف‌های مترقی تا میانه‌رو پذیرفته خواهد شد.

اگر دموکرات‌ها نتوانند در دو انتخابات دور دوم سنا در جورجیا در ماه ژانویه پیروز بشوند و اکثریت این مجلس را کسب کنند، بایدن باید موافقت رسمی جمهوری‌خواهان تحت رهبری «میچ‌ مک‌کانل» را برای اعضای کابینه‌اش به دست آورد.

انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) برگزار شد. برآورد رسانه‌ها حاکی است جو بایدن با ۳۰۶ رأی الکترال این انتخابات پیروز شده است. ترامپ ۲۳۲ رأی به دست آورده است.

طبق قوانین آمریکا هر یک از نامزدهای انتخاباتی که بتواند ۲۷۰ رأی الکترال را به دست بیاورد به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا انتخاب شده و مجوز ورود به کاخ سفید را به دست می‌آورد.

تیم دونالد ترامپ از پذیرش شکست امتناع کرده و شکایت‌هایی را در چند ایالت علیه آنچه به گفته آنها تخلف‌ها و تقلب‌های انتخاباتی است مطرح کرده است. این شکایت‌ها در چند ایالت رد شده‌اند.

ترامپ روز یکشنبه در توئیتی به طور تلویحی به پیروزی بایدن در انتخابات اعتراف کرد اما ساعتی بعد، پذیرش هر گونه شکست در انتخابات را رد کرد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *