نیویورک‌ تایمز: اسرائیل مرد شماره دو القاعده را به نیابت از آمریکا در تهران ترور کرد / واکنش سخنگوی وزارت خارجه: حضور اعضای القاعده در ایران کذب است / در دام سناریوپردازی‌های هالیوودی نیفتند

حضور اعضای القاعده در ایران کذب است

[ad_1]

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در خصوص برخی گزارش‌های منتشر شده مبنی بر ادعای ترور یک مقام گروه تروریستی القاعده در ایران واکنش نشان داد.

به گزارش پایگاه خبری تیترنیوز، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه امروز شنبه در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص برخی گزارش‌های منتشر شده از سوی منابع اسرائیلی و گزارش اخیر روزنامه نیویورک‌تایمز مبنی بر ادعای ترور یک مقام گروه تروریستی القاعده در ایران قویا هرگونه حضور اعضای این گروه در ایران را تکذیب و به رسانه‌های آمریکایی توصیه کرد در دام سناریوپردازی‌های هالیوودی مقام‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی نیفتند.

خطیب زاده با یادآوری اینکه گروه تروریستی القاعده زاده سیاست‌های غلط ایالات متحده و متحدانش در منطقه بوده است، تأکید کرد: واشنگتن و تل‌آویو هر از چند گاهی برای شانه خالی کردن از مسئولیت اقدامات جنایت‌بار این گروه و دیگر گروه‌های تروریستی در منطقه، تلاش می‌کنند با دروغ‌پردازی و درز اطلاعات ساختگی به رسانه‌ها، ایران را مرتبط با چنین گروه‌هایی به تصویر بکشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین اظهار داشت: هرچند آمریکا در گذشته نیز از طرح هیچ اتهام کذبی علیه جمهوری اسلامی ایران فروگذار نکرده، اما این رویکرد در دولت فعلی آمریکا تبدیل به یک روند دائمی شده و کاخ سفید تلاش کرده است با تکرار چنین اتهاماتی در اجرای طرح ایران‌هراسی خود بیش از پیش گام بردارد.

خطیب زاده افزود: بدون تردید این دست اتهام‌زنی‌ها در چارچوب جنگ همه‌جانبه اقتصادی، اطلاعاتی و روانی علیه مردم ایران انجام می شود و رسانه‌ها نباید تریبونی برای نشر دروغ‌های هدفمند کاخ سفید علیه ایران باشند.

ادعای نیویورک تایمز چه بود؟

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی اختصاصی مدعی شده که نیروهای اطلاعاتی اسرائیل، به نیابت از آمریکا، ابو محمد المصری که از مظنونان اصلی بمب‌گذاری‌های سفارت آمریکا در کنیا و تانزانیا بود را در تهران ترور کرده است. از ابو محمد المصری به عنوان عضو ارشد القاعده و نفر دوم این گروه یاد می‌شود. تاریخ مورد اشاره در نیویورک تایمز به گزارشی اشاره دارد که مرداد امسال از ترور شدن “یک مرد لبنانی به همراه دخترش” در تهران خبر می‌داد.

رسانه‌ها در ایران، ۱۸ مرداد گذشته، خبر مربوط به کشته شدن یک پدر و دختر در محله پاسداران تهران را منتشر کردند و به نقل از همسایگان آنها نوشتند که این دو تبعه ایران نبوده‌اند. این رسانه‌ها مرد کشته شده را حبیب داوود، استاد تاریخ و تبعه لبنان معرفی کردند و دخترش را هم مریم داوود، ۲۷ ساله، شناسایی کردند.

اکنون نیویورک تایمز می‌گوید از طریق چهار مقام امنیتی و اطلاعاتی دریافته که این دو نفر عبدالله محمد عبدالله ملقب به ابو محمد المصری و دختر او مریم بوده‌اند. این روزنامه مریم المصری را همسر حمزه بن لادن، پسر اسامه بن لادن، رهبر سابق گروه القاعده خوانده است.

ابو محمد المصری که از او به عنوان مغز متفکر و طراح بزرگ حملات القاعده یاد شده، از سال ۱۹۹۸ که بمب‌گذاری‌ها در سفارت‌های آمریکا دارالسلام تانزانیا و نایروبی کنیا، دهها نفر را کشت، در بالای فهرست «تحت تعقیب» پلیس اف‌بی‌آی قرار داشته و دولت آمریکا برای دریافت هرگونه اطلاعاتی درباره او ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود.

نیویورک تایمز نوشته: «بنابر گفته چهار مقام دولتی، عملیات کشتن او توسط ماموران اسرائیلی به نیابت از آمریکا صورت گرفته است. هنوز معلوم نیست که نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا هم در جریان این عملیات نقشی داشته‌اند یا خیر اما این نهادها برای سال‌ها حرکات آقای المصری در ایران را زیر نظر داشتند.»

تاریخ کشته شدن این پدر و دختر در تهران دقیقا برابر با بیست و دومین سالگرد بمب‌گذاری‌های سفارت‌های آمریکا در نایروبی و دارالسلام در ۷ اوت سال ۱۹۹۸ است.

نیویورک تایمز نوشته این ترور در «قلب جایی اتفاق افتاده که به لحاظ عملیات ضدتروریستی و ژئوپلتیکی به قدری نامتعارف است که مرگ آقای المصری اگر چه به صورت شایعه منتشر اما تاکنون تایید نشده بود. آن هم به دلایلی که هنوز کاملا معلوم نیست. القاعده مرگ ابو محمد المصری که از او به عنوان مرد شماره دو این گروه هم یاد شده، هنوز تایید نکرده است. مقام‌های ایران به طور کلی آن را نادیده و پنهان نگه داشتند و هیچ کشور دیگری هم تاکنون مسئولیت این قتل هدفمند را بر عهده نگرفته است».

پلیس آگاهی فدرال آمریکا برای دریافت اطلاعات از عبدالله محمد عبدالله ملقب به ابو محمد المصری ۱۰ میلیون دلار جایزه گذاشته بود

نیویورک تایمز ابو محمد المصری، ۵۸ ساله، را مرد شماره دو القاعده خوانده و نوشته او در رده‌بندی رهبری القاعده، پس از ایمن ظواهری قرار داشت.

مقام‌های اطلاعاتی آمریکا به نیویورک‌تایمز گفته‌اند ابو محمد المصری از سال ۲۰۰۳ در ایران در بازداشت بوده اما از ۵ سال پیش (۲۰۱۵) آزادانه در محله مرفه‌نشین پاسداران تهران زندگی می‌کرده است.

رسانه های ایران مرد کشته شده در روز ۱۸ مرداد را حبیب داوود، استاد تاریخ تبعه لبنان معرفی کردند اما اکنون نیویورک تایمز می‌گوید تحقیقات روزنامه‌نگاران آن نشان می‌دهد استاد تاریخی به نام حبیب داوود در لبنان وجود ندارد و رسانه‌های لبنانی هم در تاریخ ۷-۸ اوت خبری از کشته شدن او منتشر نکرده‌اند.

نحوه مرگ این پدر و دختر در رسانه‌های ایران – که نیویورک تایمز هم آن را همین‌طور روایت کرده – به این صورت بوده است که دو موتور سوار مسلح به آقای المصری و دخترش که در یک خودرو رنو ال ۹۰ بودند با یک اسلحه کمری مجهز به صدا خفه کن، پنج بار شلیک کرده‌اند. چهار گلوله به داخل خودرو رفته و گلوله پنچم به خودرویی که در مجاورت آنها بوده اصابت کرده است.

همان‌طور که نیویورک‌تایمز هم به آن توجه کرده، این دو قتل همزمان با انفجارهای مرموز و «خراب‌کارانه» در تاسیسات اتمی نطنز و چند پایگاه نظامی دیگر در ایران، عمدتا در اطراف تهران روی داد.

سه روز قبل از واقعه هم، یعنی در روز ۴ اوت، انفجار مهیبی در بندر بیروت لبنان روی داد منجر به کشته شدن ۲۲۰ نفر و مفقود شدن ۱۱۰ نفر دیگر شد و خسارات بسیار بزرگی به پایتخت لبنان وارد کرد و به لحاظ شدت یکی از قوی‌ترین انفجارهای غیراتمی تاریخ نامیده شد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *