ساخت نانوامولسیون برای ضد عفونی کننده دست از سوی محققان کشور

ساخت نانوامولسیون برای ضد عفونی کننده دست از سوی محققان کشور

[ad_1]

گروهی از محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی به ساخت نانو امولسیون به عنوان ماده ضد عفونی کننده در پاندمی کرونا دست یافتند.

به گزارش پایگاه خبری تیترنیوز، دکتر سعید بذرایی، مجری طرح و از محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی امروز در وبینار  “ضدعفونی و ایمنی فیزیکی در برابر کرونا” در پژوهشگاه مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، با اشاره به سابقه شیوع ویروس کرونا از ووهان چین در سال ۲۰۱۹، گفت: مهمترین علایم مبتلایان به این ویروس تب، تنگی نفس و سرفه است ولی علائم آن روز به روز تغییر می‌کند که این امر نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است.

وی با اشاره به پدیده استیگما (انگ اجتماعی) در پاندمی کرونا ویروس، اظهار کرد: هر زمانی که پاندمی رخ می‌دهد، حالتی از استرس و ترس از بیمار شدن در فرد ایجاد می‌شود و در این وضعیت فرد سعی خواهد کرد که از جامعه دور شود و مشکلات خود را مطرح نکند.

بذرایی علت ایجاد استیگما را ناشناخته بودن ویروس کرونا و انتشار اخبار نادرست و شایعه دانست و ادامه داد: به منظور پیشگیری از این پدیده باید پروتکل‌های بهداشتی به صورت شفاف برای جامعه تبیین شود و اطلاعات صحیح در اختیار جامعه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در صورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مراجعه به موقع به مراکز درمانی، ۸۰ درصد از مبتلایان به این ویروس بهبود یافته‌اند، یادآور شد: شست‌وشوی دست‌ها، رعایت بهداشت تنفسی از طریق استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی از مهمترین راهکارهای کاهش ابتلا به این ویروس است.

بذرایی، مهمترین عوامل انتقال این ویروس را عطسه و سرفه فرد مبتلا و یا ناقل و تماس با سطوح آلوده دانست و خاطر نشان کرد: از این رو شست و شوی دائم یکی از مهمترین روش برای کاهش ابتلا است. اعلام شده است که دست‌ها به مدت ۲۰ ثانیه باید شسته شود ولی من بر اساس نتایج تحقیقات اعتقاد دارم که این مدت باید بین ۲۰ تا ۴۰ ثانیه باشد تا این ویروس از دست از بین برود.

این محقق پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی با اشاره به استفاده از محلول‌ها و امولسیون‌های ضد عفونی کننده، گفت: الکل‌ها، وایتکس از جمله مواد ضد عفونی کننده‌ای هستند که برای رفع آلودگی‌های سطوح به کار برده می‌شوند.

وی اضافه کرد: در این راستا ما اقدام به تولید نانو امولسیون ضد عفونی کردیم که قابلیت‌های خوبی در از بین بردن عوامل آلوده کننده دارد.

مجری طرح یادآور شد: در صورت اخذ مجوزها از سازمان غذا و دارو اقدام به تولید این محصول خواهیم کرد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *