قیمت بالای داروی "رمدسیویر" / مجوز به ۳ داروی گیاهی موثر در درمان کرونا

قیمت بالای داروی “رمدسیویر” / مجوز به ۳ داروی گیاهی موثر در درمان کرونا

[ad_1]

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به قیمت بالای داروی “رمدسیویر” و عدم پوشش بیمه ای آن، تاکید کرد که داروی هیچ بیماری در بیمارستانها به دلیل بی پولی قطع نخواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تیترنیوز، دکتر محمدرضا شانه ساز در بخش دیگری از نشست خبری امروز در پاسخ به سوالی درباره نایاب شدن برخی شیرخشک‌های تولید داخلی، گفت: برخی اقلام آن‌ها وارداتی بوده است و تولید داخلی نبوده است. در زمینه داروها و اقلام تولید داخلی وضعیت نایاب شدن را نداشتیم، بلکه گاهی در مقطعی دچار کمبود می‌شدند که بخشی از این مشکل مربوط به مشکلات تامین ارز در شش ماهه اول سال بود که خوشبختانه اکنون با رفع این مشکل، بحث کمبودهای مقطعی هم رفع می‌شود. یک قسمت از شیرخشک‌های متابولیک و بیماران خاصی که نیازمند مصرف این شیرخشک‌ها هستند، از نظر مسائل تامین و انتقال ارز با مشکل مواجه شده بودیم که اکنون با تامین ارز مورد نیاز رفع شده است و امیدواریم به زودی این نگرانی‌ها کاملا رفع شود و به روال معمول تامین این فرآورده‌ها بازگردیم.

شانه‌ساز در پاسخ به سوالی درباره تولید دارویی برای کرونا از سوی شرکت داروسازی عبیدی، گفت: این دارو تولید تحت لیسانس فاویپیراویر است که دارد تولید می‌کند و در بازار حضور فعالی دارد و دارویش را به بیمارستان‌ها و مراکز مجازی که وجود دارد، عرضه می کند.

قیمت رمدسیویر ایرانی ۱۰ تا ۱۵ درصد پایین تر از نُرم بین المللی است

داروی هیچ بیماری به دلیل بی پولی قطع نخواهد شد

وی درباره علت گرانی داروی تولید داخل رمدسیویر، گفت: علی‌رغم اینکه ارز نیمایی به رمدسیویر تعلق گرفته است، قیمت آن بین ۱۰ تا ۱۵ درصد نُرم بین‌المللی و پایین‌تر است. البته اصولا این دارو، داروی گران‌قیمتی است و ارزان نیست. حتی به دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام کردیم که مطمئن شوید که هیچ بیماری به دلیل بی پولی، دست خالی برنمی‌گردد و یقین بدانید که بیمار دارویش را دریافت می‌کند. حتی در سازمان غذا و دارو و با دستور وزیر بهداشت  بخشی را در اعتبارات‌مان برای این دارو در نظر گرفته‌ایم. علی‌رغم اینکه این دارو نتوانست پوشش بیمه‌ای هم پیدا کند، اما اعلام شده بیمارستان‌ها و دانشگاه‌ها، داروی بیماران را تامین کنند و مطمئن باشید داروی هیچ بیماری به دلیل بی پولی قطع نخواهد شد. اینطور نیست که به دلیل بی پولی به دارو دسترسی پیدا نکند. البته این مشکلات عمدتا در محلی غیر از بیمارستان و در مراحلی غیر از مراحلی که برای تجویز این دارو اعلام شده، دیده می‌شود.

افزایش تولید داخلی کیت‌های تشخیص کرونا

کیتهای ایرانی آماده صادرات

شانه‌ساز در پاسخ به سوال ایسنا، درباره وضعیت کیت تست‌های تشخیصی کرونا با توجه به سیاست افزایش بیماریابی، گفت: در زمینه تولید کیت، به سرعت ظرفیت تولید داخلی‌مان در انواع کیت‌ها افزایش یافته است. به طوری که در حال حاضر نیازمند صادرات هم هستیم. یعنی علاوه بر اینکه نیاز کشور را برطرف می‌کنند، متقاضی صادرات هستند. برخی از کیت‌ها هست که درباره آن نگرانی داریم که تولیدکنندگان‌مان نتوانند ظرفیت‌شان را برای این انواع خاص کیت، برسانند که آن را هماهنگ کردیم و افزایش ظرفیت تعدادی بالایی را برای واردات پیش‌بینی کردیم که ارز آن هم موجود است و مشکل آن برطرف می‌شود. از نظر تامین کیت به لطف خداوند نگرانی خاصی نداریم.

با تخصیص ارز، نگرانی هایمان برطرف شد

وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره وضعیت تولید و واردات تجهیزات پزشکی و امکان ایجاد کمبود در این زمینه، گفت: ما از نیمه دوم شهریور ماه با بهبود روند تامین و تخصیص ارز، نگرانی‌هایی قبلی‌مان برطرف شده است. اولویت ما در تخصیص و تامین ارز، مواد اولیه واحدهای تولیدکننده‌مان است. زیرا بار اصلی تامین هم در حوزه دارو و هم در حوزه تجهیزات پزشکی بر عهده تولیدکنندگان‌مان است. داریم ارز را تامین می‌کنیم و نگرانی‌ها مربوط به قبل از نیمه دوم شهریور ماه بوده است که با اصلاح روند تامین و تخصیص ارز این نگرانی‌ها کاهش پیدا کرده است.

شانه ساز گفت: استمرار تامین و تخصیص ارز ضامن خواهد بود که در این زمینه‌ها مشکلی برایمان به وجود نیاید. امیدواریم با پیگیری‌های همکارن‌مان در بانک مرکزی و در بخش افزایش باری که بعد از کرونا به ما تحمیل شد، آن تخصیص ها و تامین ها صورت گیرد و در این صورت قول می دهیم که بیماران هیچ نگرانی از بعد تامین دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیازشان پیدا نکنند.

به گزارش ایسنا، شانه ساز در پاسخ به سوالی درباره تامین داروی IVIG اظهار کرد: این دارو برای درمان کرونا در پروتکل های درمانی وجود ندارد و مستند علمی نیز درباره آن صحبت نکرده است. این یک داروی وارداتی است که اخیرا یکی از شرکت های داخلی اقدام به تولید آن کرده است اما این تولید در دست بررسی بیشتر قرار گرفته و حتی زمانی که نتایج نهایی تایید شود، دارو می تواند ۲۰ درصد از نیاز کشور را تامین کند. برخی از این اقلام بدون هیچ منبع خاصی برای بیماران بدحال تجویز می شود؛ در حالیکه در کمیته علمی بارها در این زمینه صحبت شده و همه منابع بین المللی را بررسی کرده ایم.

سودجویی از داروی IVIG

وی با تاکید بر اینکه داروی اختصاصی برای درمان کرونا وجود ندارد، گفت: البته اقلیت ها و اکثریت های موافق و مخالفی در مورد برخی از داروها که به درمان کرونا کمک می کند، وجود دارد. طی چندین بار مکاتبه با معاونت درمان و نظام پزشکی از آنها خواسته ایم در مورد تجویز این دارو به آنها اطلاعات کافی بدهند. IVIG یک داروی گرانقیمت است که به شکل وارداتی تامین می شود. در حال حاضر با کمبود آن مواجه هستیم، اما به هیچ عنوان نایاب نیست و به همین بهانه افرادی سودجو اقدام به فروش آن به قیمت هایی بالاتر از چیزی که هست می کنند.

وی در ادامه سخنان خود در مورد تامین انسولین اظهار کرد: یک شرکت خارجی تحت لیسانس قرار تولید انسولین را در کشور دارد، اما اصرار می کنند که قیمت دارو حدود سه برابر بیشتر از قیمت دنیا در ایران عرضه شود که این موضوع منطقی ندارد. در حال حاضر برای تامین نیازمان به صورت فوری اقدام به واردات انسولین کردیم، اما همزمان چند رغیب نیز برای این شرکت در کشور فعال کرده ایم. البته بر اساس مذاکرات شرکت مذکور هم در حال پذیرش این موضوع است که قیمت را به نصف کاهش دهد. مشکل ما در مورد تامین قلم انسولین است.

وی افزود: برای جلوگیری از خارج شدن دارو از کشور و مشکلاتی که بازار سیاه ناصرخسرو ایجاد می کند از مردم می خواهیم از طریق سامانه تی تک اطلاعات دارو و صحت و سلامت آن را مورد استعلام قرار داده و از این طریق تمام مردم و مصرف کنندگان می توانند به بازرسان سازمان غذا و دارو تبدیل شوند. زیرا اطلاعات به شکل کامل از طریق این سامانه در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

مجوز به ۳ داروی گیاهی موثر در درمان کرونا

شانه ساز در ادامه سخنان خود درباره برخی ادعاها پیرامون داروهای طب سنتی برای درمان کرونا تصریح کرد: موارد زیادی در این زمینه مطرح می شود اما تایید یک دارو به عنوان یک کالای سلامت محور باید از دو منظر سلامت و ایمنی مورد بررسی قرار گیرد و از طرف دیگر اثربخشی آن نیز باید در مطالعات بالینی اثبات شده باشد. گزارش های زیادی داشتیم که برخی داروها می آمد اما چون فرآیند علمی را برای کسب مجوزهای لازم طی نکرده بود و یا کسانی که این داروها را ارائه می دادند جایگاه علمی درستی نداشتند، دارو به ثبت نمی رسید. ما در سازمان غذا و دارو برای داروهای گیاهی که ادعای درمان کرونا را داشتند خط ویژه ای در نظر گرفته ایم. تا کنون حداقل سه داروی گیاهی مجوز گرفتند که می توانند در درمان کرونا موثر باشند. بقیه موارد نیز اگر مسیر و استانداردهای مورد نظر ما را طی کنند می توانند مجوز دریافت کنند.

وی با تاکید بر اینکه در طب سنتی ظرفیت های بالقوه فراوانی وجود دارد، خاطرنشان کرد: اگر کسی در این زمینه صاحب نظر است باید با دستورالعمل هایی که موجود است دارویش را اثبات کند. نمی توان دارو را در جایی به صورت مخفیانه به عده ای داد و بعد ادعا کرد که دارویمان اثربخش بوده است. زیرا این روش در هیچ کجای دنیا نیز تایید نمی شود. این حق بیمار است که اطمینان داشته باشد دارویی که مصرف می کند ایمن بوده و اثربخشی کامل دارد.

وی در پاسخ به سوالی درباره روند نسخه پیچی الکترونیک در داروخانه ها افزود: داروخانه ها و آزمایشگاه ها به عنوان بخش های پاراکلینیک یکی از بخش های پیشرو در زمینه نسخه پیچی الکترونیک هستند، اما نباید فراموش کنیم ابتدا نسخه نویسی الکترونیک و سپس نسخه پیچی الکترونیک در ردیف اهمیت قرار دارد. در حال حاضر برخی سازمان ها اعتقاد دارند که نسخه باید به صورت کاغذی وارد داروخانه شود. به هر حال در حوزه خدمات الکترونیک داروخانه ها پیشرو هستند و اعتقاد داریم با اجرای سیستم “تی تک” گام مهمی از پروژه نسخه پیچی الکترونیک به انجام می رسد.

شانه ساز تاکید کرد: البته فراموش نکنیم که داروخانه ها نیز اعتراضاتی دارند و معتقدند که هزینه آنها دیده نمی شود. امروز صبح انجمن داروسازان با سازمان غذا و دارو جلسه ای داشتند و اعلام آمادگی کردند اما به نظر می رسد جایی برای جبران هزینه ها در نظر گرفته نشده است. نسخه پیچی الکترونیک در ادامه نسخه نویسی الکترونیک است و باید آن بخش انجام شود تا این بخش نیز اجرایی شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره روند رسیدگی به حوزه مواد غذایی و آرایشی نیز بیان کرد: معتقد هستم غذا مهمترین ابزار سلامت است و اگر غذای سالم با شیوه درست استفاده شود، می توانیم جلوی بروز بسیاری از بیماری ها را بگیریم. در بحث غذا سعی کرده ایم تسهیلات لازم را فراهم کنیم. در این زمینه ۶۵ دانشگاه علوم پزشکی آموزش های لازم را دیده اند تا کار کارخانجات غذایی را در اسرع وقت انجام دهند و در این زمینه حرکت رو به جلویی داریم. کار جدید ما شناخت برند اصلی است و در زمینه صادرات غیر نفتی که می تواند ارزآوری خوبی داشته باشد به فکر تقویت صنعت غذا هستیم. برای تسهیل کار کارخانه ها و برندهای خوش نام کار صدور پروانه متمرکز بر اساس خود اظهاری انجام می شود، ولی تمرکز ما بر رصد بازار و کیفیت محصولات غذایی در بازار است.

برنامه ریزی غنی سازی آرد با ویتامین D۳

وی افزود: در مورد آرد نیز در نظر داریم غنی سازی آرد را با ویتامین D۳ انجام دهیم؛ زیرا نان قوت قالب مردم است و از این طریق می توانیم میزان ویتامین D۳ مورد نظر را تامین کنیم.

شانه ساز در خصوص حوزه تجهیزات پزشکی نیز بیان کرد: پارسال علی رغم آنکه قرار بود تخصیص ارز به حوزه تجهیزات پزشکی ۴۰ درصد باشد این عدد به ۴۷ درصد رسید که نشان دهنده اهمیت این حوزه است. خوشبختانه در حوزه تجهیزات پزشکی چالش هایی را که در زمینه داروها داریم، مشاهده نمی کنیم و بی توجهی به تجهیزات پزشکی صورت نگرفته است.

وی افزود: در زمینه نوار تست قند خون و دستگاه آن تولید کنندگان داخلی داریم که اعلام کرده ایم کار آنها خارج از نوبت رسیدگی شود. تا کنون در مورد رصد کردن کمبودها از هیچ تلاشی فروگذار نکرده ایم و شنوای همه حرف ها هستیم.

احتکار انسولین قلمی نداشتیم

وی در پاسخ به سوالی درباره خبر منتشر شده در خصوص احتکار انسولین قلمی طی هفته گذشته تاکید کرد: هیچ احتکاری در این زمینه به وجود نیامده بود و ما هم تعجب کردیم که چگونه موضوعی با دانشگاه های علوم پزشکی در میان گذاشته نشده اما اطلاع رسانی شده است. محموله ای که صحبت از آن می شد محموله ای از انسولین قلمی مربوط به یکی از شرکت های بزرگ وارد کننده بود که به علت انحراف دمایی آن شرکت از دو هفته قبل به اداره کل دارو اعلام کرده بود که می خواهد محموله را به شرکت سازنده در فرانسه عودت دهد. ما هم برای آنکه مطمئن شویم این داروها واقعا مشکل دارند اعلام کردیم که کیفیت شان دوباره بررسی شود. در هر حال این داروها به اشتباه به عنوان داروی احتکاری اعلام شد و تمام مستندات پیرامون آن وجود دارد. خبر احتکار انسولین قلمی نصفه و نیمه بوده و خبر صحیحی نیست.

پیشرفت سه شرکت ایرانی در ساخت واکسن کرونا

وی در پاسخ به سوالی در خصوص واکسن ایرانی کرونا، گفت: شرکت های مختلفی فعال هستند که از این میان سه شرکت کار خود را بیشتر پیش برده اند و هر کدام با یک روش مطالعاتی فعالیت می کنند. البته اطلاعات در زمینه واکسن بر اساس توافقات صورت گرفته از سوی وزیر بهداشت اعلام می شود. در مورد تامین واردات واکسن کرونای خارجی نیز اقداماتی صورت گرفته و مطالعات روی انواعی از آن که اطمینان بیشتری داشته باشند انجام می شود.

شانه ساز در مورد کیت های تشخیص سریع کرونا اظهار کرد: ما از ابتدای شیوع بیماری انواع کیت ها را تولید کرده ایم و علی رغم تولید به صادرات آنها نیز دست پیدا کرده ایم. در مورد رپید تست ها قبلا به نتیجه مشخص نرسیده بودیم اما اکنون به این نتیجه رسیده ولی احتمالا بازه زمانی تا تولید انبوه آن وجود خواهد داشت. اکنون نیز با توجه به سیاست ستاد ملی کرونا مبنی بر افزایش اخذ تست های روزانه اگر لازم باشد اقدام به واردات این کیت ها خواهیم کرد و از قبل تامین ارز آن نیز صورت گرفته است.

وی افزود: در بحث کوکس اجازه نمی دهیم مردم برای محصولی ناشناخته مورد آزمایش قرار گیرند. باید مطالعات بالینی تایید شود و ما نمی گذاریم چیزی بدون طی کردن این مراحل در مردم امتحان شود.

وی در خاتمه سخنان خود در مورد گرانفروشی انسولین بیان کرد: ما در زمینه تولید PEN آمار بالایی نداریم و امیدواریم تا اواخر سال ۱۴۰۰ به نتیجه مطلوبی در این زمینه برسیم. اصرار ما بر این است که هر قیمتی که در دنیا عرف است در ایران نیز در نظر گرفته شود. در حال حاضر نیز از منابع مختلف در حال تامین این داروی مورد نیاز هستیم و نمی خواهیم مردم پول اضافه پرداخت کنند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *